Turystyka aktywna osób niepełnosprawnych

„Turystyka aktywna osób niepełnosprawnych”

W dniach 27 – 29 listopada 2019 roku zrealizowaliśmy projekt pod nazwą „Turystyka aktywna osób niepełnosprawnych” współfinansowany ze środków Gminy Lewin Brzeski.

Zadanie polegało na zorganizowaniu 3-dniowego aktywnego wypoczynku dla osób niepełnosprawnych, które wymagają intensywnej rehabilitacji i wsparcia. W ramach projektu udaliśmy się do ośrodka wypoczynkowego „Chrobry” w Pokrzywnej, która słynie z  walorów krajobrazowych i turystycznych. Przez miejscowość przepływa Złoty Potok, na którym stworzono kąpielisko. Znajduje się ona na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Miejscowość jest znanym w województwie opolskim ośrodkiem wypoczynkowym.

Podczas pobytu w Pokrzywnej dużo przebywaliśmy na świeżym powietrzu; chodziliśmy na spacery, zwiedzaliśmy okoliczne lasy, uprawialiśmy sport – Nordic Walking. Dzień rozpoczynaliśmy  gimnastyką, która miała za zadanie pobudzić do prawidłowego działania układ nerwowy, poprawić przepływ krwi, zwiększyć wytwarzanie hormonów i doprowadzić do organizmu zwiększoną ilość tlenu. Codziennie korzystaliśmy również z zajęć na basenie. W godzinach wieczornych graliśmy w bilard oraz spędzaliśmy czas grając w gry planszowe.

Zgodnie z planem wycieczki wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Pokrzywną idąc szlakiem, który przechodził przez dwa powiaty: nyski oraz prudnicki. Spacerując po górzystych ścieżkach poznawaliśmy historię gór, okolicznych wzniesień oraz opowieści o znanych mieszkańcach Pokrzywnej i okolic.

Nasze wycieczki pełniły nie tylko funkcje turystyczne, ale służyły przede wszystkim edukacji ekologicznej poprzez nauczanie właściwego spojrzenia na przyrodę i procesy w niej zachodzące oraz pogłębianie wiedzy przyrodniczej dzięki możliwości prowadzenia obserwacji w terenie.

Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie Interaktywnego Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto” w Pokrzywnej, miejsca wypoczynku, zabawy i edukacji.

Wycieczka była krótka, ale czas spędzony aktywnie i w dobrym towarzystwie na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.