Aktywnie w Bieszczady

Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w dniach 13 – 17 września  2017 roku zrealizowało zadanie finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego z funduszu PFRON – wyjazd integracyjny  Krok ku samodzielności „Aktywnie w Bieszczady”.

Odbiorcami projektu były 42 osoby, w tym 25  osób  niepełnosprawnych  wraz z opiekunami.

Zakwaterowaliśmy się  w Domu Wczasowym Tarnica w Solinie. Na początku przejechaliśmy autokarem Dużą i Małą  Pętlę  Bieszczadzką.  W   Ustrzykach Dolnych zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Muzeum Młynarstwa i Wsi (jedno z dwóch w Polsce usytuowane w budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu działał stary młyn). W Cisnej odwiedziliśmy  restauracje, w której zjedliśmy  pierogi „olbrzymy” oraz  tradycyjną  zupę  borowikową według przepisu z 1650 roku. Wielbiciele ryb skonsumowali pstrąga „Boba” z  Brzozowego Lasu.  Odwiedziliśmy  także pracownię ikon oraz  „dusiołki od szczęścia wszelakiego” w Cisnej. W Polanie natomiast udaliśmy się  do Izby Pamięci.

Pogoda była wspaniała. Pieszą wycieczką przeszliśmy po połoninach  bieszczadzkich, gdzie podziwialiśmy przepiękną panoramę najwyższych szczytów Bieszczad.

Każdego dnia spacerowaliśmy po koronie zapory wodnej w Solinie. Zwiedziliśmy w Myczkowcach zaporę , Ogród Biblijny, oraz miniatury cerkwi znajdujących się na terenie Bieszczad. W miejscowości   Polańczyk  odbyliśmy rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Następnie zwiedzaliśmy i spacerowaliśmy po tym pięknym i urokliwym miasteczku.

Wiele pozytywnych wrażeń, na naszych uczestnikach, wywarło zwiedzanie zamku w Łańcucie, w tym oranżerii, parku oraz muzeum powozów.

W  Sanoku  zwiedzaliśmy skansen  z miasteczkiem galicyjskim. Spacerowaliśmy  wzdłuż  Drogi Krzyżowej artystów bieszczadzkich do położonych na „półwyspie” ruin klasztornych karmelitów bosych w Zagórzu, gdzie znajduje się 22 metrowa wieża widokowa.

Wieczorek integracyjny, pełen tańców, śpiewów i zabaw, pozwolił na  większą integrację i samodzielność osób niepełnosprawnych.