Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy Osób Niepełnosprawnych – „Świat Wokół Nas”

W dniu 10 listopada 2012 roku w Gimnazjum w Lewinie Brzeskim odbył się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy Osób Niepełnosprawnych – „Świat Wokół Nas” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim. Konkurs skierowany był do  osób niepełnosprawnych – uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz do uczniów szkół gimnazjalnych z województwa opolskiego i dolnośląskiego. Patronat honorowy nad konkursem pełnił Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara.

Projekt był finansowany przez:Gminę Lewin Brzeski, Bank Spółdzielczy w Oławie, Powiat Brzeski oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im”.

Przywitania uczestników konkursu i zaproszonych gości  w imieniu organizatorów dokonał Prezes Stowarzyszenia Robert Laszuk. Podziękował drużynom za udział w konkursie, a także przybyłym gościom: Barbarze Chyży – Sekretarzowi  Gminy Lewin Brzeski,  Markowi  Nowakowi – Kierownikowi Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Lewinie Brzeskim, Ryszardowi  Żurawiowi – Prezesowi Zarządu Banku spółdzielczego w Oławie, Małgorzacie Supińskiej – Kierownikowi Punktu Obsługi Klienta BS Oława w Lewinie Brzeskim, Bartoszowi Sobiesiakowi – Członek Zarządu BS Oława, Katarzynie Wawrzoszek – Dyrektoowi Oddziału w Wiązowie BS w Oławie, Andrzejowi Kostrzewie – Członkowi Zarządu Powiatu Brzeskiego.

Specjalne podziękowania otrzymali: Zdzisław Biernacki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim i Edward Traka za pomoc w trakcie przebiegu konkursu oraz Andrzej Kostrzewa Dyrektor Gimnazjum w Lewinie Brzeskim za gościnę na terenie szkoły w czasie trwania imprezy.

Celem konkursu była szeroko pojęta integracja oraz przybliżenie wszystkim uczestnikom walorów turystycznych świata, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień geograficznych, kształtowanie postawy tolerancji wobec innych kultur, propagowanie turystyki, doskonalenie umiejętności odczytywania i rozumienia treści map, podniesienie poziomu świadomości osób niepełnosprawnych co do tkwiących w nich możliwości.

Konkurs miał także na celu integrację dwóch zupełnie odmiennych środowisk: młodzieży gimnazjalnej oraz dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy przez wiele miesięcy byli  przygotowywani, aby zmierzyć się z tak trudnym i rozległym tematem. Wszystkie zespoły startujące w konkursie otrzymały bardzo cenne nagrody rzeczowe.

Zakres tematyczny Konkursu:

  1. Państwa i miasta wszystkich kontynentów
  2. Ukształtowanie terenu
  3. Fauna i flora świata
  4. Ludność – rasy, wyznania, języki, zwyczaje, zajęcia
  5. Kulinaria świata
  6. Kultura, sztuka i znane zabytki
  7. Ciekawostki
  8. Wyprawy na biegun

 

W konkursie wzięły udział  drużyny z województwa opolskiego oraz dolnośląskiego. Składały się one z uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła drużyna z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krapkowicach w składzie Robert Głowacki, Iwona Lipska i Mariusz Malcher. Miejsce II zajęła drużyna z Warsztatu Terapii Zajęciowej „OSTOJA” we Wrocławiu w składzie Paweł Piasecki, Jacek Wierciński i Łukasz Andrzejak. Miejsce III zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu w składzie Wojciech Selak, Damian Jazienicki i Katarzyna Jasiczek.

W konkursie wzięły również udział drużyny:

·      Publiczne Gimnazjum nr 3 w Brzegu (Wojciech Kłysz, Wojciech Medyk, Dawid Hanrahan)

·      Publiczne Gimnazjum w Łosiowie (Karolina Michalska, Jagoda Hraca, Malwina Krużyńska)

·      Publiczne Gimnazjum w Skorogoszczy (Oliwia Czech, Joanna Czyżewska, Dominika Jędrczak)

·      Publiczne Gimnazjum w Lewinie Brzeskim (Natalia Balkowska, Dawid Wojtyna, Kamil Moszczyński)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzegu (Dawid Goruk, Grazyna Pożarycka, Grażyna Biśto)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie (Roman Zając, Mateusz Mleczko, Dagmara Biała)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Uszycach (Natalia Hawryluk, Bogusław Łuczak, Paweł Kopański)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Oleśnie (Monika Łyczko, Sebastian Książek, Artur Wiecha)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie (Justyna Kuźnik, Krzysztof Drobik, Czesław Żygadło)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Wałbrzychu (Anna Boratyńska, Robert Jankowski, Artur Rosiak)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie – Koźlu (Radosław Cybulski, Tomasz Jachimowski, Michał Dąbrowski)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Głuchołazach (Aneta Chudoba, Natalia Okowaniec, Piotr Sindlewski)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebnicy (Mikołaj Wojniak, Adrian Pietraszek, Marta Wojtaszek)

·      Warsztat Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim (Tomasz Bałazy, Waldemar Protasiewicz, Jan Prus)

 

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować darczyńcom oraz sponsorom którzy bardzo przyczynili się do sukcesu naszej imprezy. Dziękujemy.

Zapraszamy do przeglądania zdjęć z konkursu w galerii KONKURS WIEDZY „ŚWIAT WOKÓŁ NAS”