III Wojewódzkie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych

31 maja 2008 roku w Gimnazjum w Lewinie Brzeskim odbyły się III Wojewódzkie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Posła RP Tadeusza Jarmuziewicza. Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim wspólnie z Parafialnym Zespołem Caritas w Skorogoszczy oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim.

W zawodach udział  wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa opolskiego,  uczestnicy zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wałbrzycha, a także dzieci z Zespołu Szkół Niepublicznych w Kup oraz dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im”  z Lewina Brzeskiego.

Zebranych zawodników i gości uroczyście powitał  Robert Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim. Następnie, w imieniu Stowarzyszenia i Warsztatu  złożył podziękowanie dla księdza prałata Stanisława Karpia za przyjaźń, troskę, opiekę oraz za czas, który poświęcał osobom niepełnosprawnym.

Elżbieta Wielgus, kierownik WTZ wraz z uczestniczką Grażyną Turczą wręczyła księdzu prałatowi prezent wykonany w pracowni rękodzieła  prowadzonej przez instruktora terapii zajęciowej Iwonę Bąk.

Zawody uświetniło zapalenie znicza olimpijskiego przez  Krzysztofa Ślęczka – znakomitego pływaka, siedmiokrotnego mistrza olimpijskiego, wielokrotnego Mistrza Europy i Świata oraz uczestniczkę Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim, Dorotę Cierpisz. Następnie odmówiono krótką modlitwę, po czym Anna Twardowska, burmistrz Lewina Brzeskiego uroczyście otworzyła zawody. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy i rozpoczęła się sportowa rywalizacja.

Uczestnicy zawodów brali udział w takich konkurencjach jak: rzut woreczkiem do tarczy, trójbój siłowy, wyścig na hulajnodze, tor przeszkód na czas, wyścig – rywalizacja zaprzęgów, wyścig – sztafeta pociągów, wyścig – tor przeszkód na wózkach inwalidzkich, tenis stołowy, jazda na rowerze stacjonarnym, rzut piłeczką do tarczy, piłka nożna oraz przeciąganie liny.  Zorganizowany został również kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Impreza została wzbogacona o pokaz wyciskania ciężarów osób niepełnosprawnych, którego największą atrakcją był Sławomir Szymański–wielokrotny medalista, reprezentant Polski na paraolimpiadę  w Pekinie wraz z trenerem Łukaszem Oliwą. Ostatnim punktem programu zawodów sportowych był bieg integracyjny z udziałem Tomasza Kostusia – członka Zarządu Województwa Opolskiego oraz wszystkich zawodników i zaproszonych gości. Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach nagrodzone zostały pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Zwycięzcą III Wojewódzkich Zawodów Sportowych Osób Niepełnosprawnych w Lewinie Brzeskim został Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie.

Celem zawodów było promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, podnoszenie ich sprawności fizycznej oraz zachęcanie do większej aktywności i rozwijania zainteresowania sportem.

Tego typu imprezy pozwalają osobom niepełnosprawnym czerpać radość z osiąganych wyników, motywować je do dalszej pracy, a także wzmacniają integrację z lokalną społecznością.